Problemy zdrowotne

Psy rasy mops nie są ani bardziej, ani mniej chorowite, niż przedstawiciele innych ras. Jednak ich specyficzne cechy  anatomiczne sprawiają, że są bardziej podatne na niektóre schorzenia.

Pragnę zwrócić uwagę na kilka z nich, jednocześnie sugerując wszystkim mopsiarzom zgłębienie tematu  bądź to na własną rękę( Internet),  bądź w rozmowie z weterynarzem.

CHOROBY OCZU

        ·         zespół suchego oka

        ·         wrzody rogówki

        ·         barwnikowe zapalenie rogówki

        ·         dwurzędowość rzęs

Jeśli mops mruży oko, pociera je, unika światła, oko jest zaczerwienione, załzawione  lub zbiera się w nim jakaś wydzielina, nie należy czekać, tylko jak najszybciej skontaktować się z weterynarzem, najlepiej okulistą.

 ZESPÓŁ BRACHYCEFALICZNY związany jest z następującymi wadami  anatomicznymi:

           ·         zbyt wąskie otwory nosowe

     ·         przedłużone podniebienie miękkie

     ·         zapadnięcie tchawicy

     ·         wynicowanie kieszonek krtaniowych

Niektórzy zachwycają się odgłosami wydawanymi przez mopsa: „On tak słodko chrapie/sapie/chrumka”. Zdrowy mops nie powinien głośno sapać, dyszeć czy chrapać. Dźwięki te najczęściej są efektem wyżej wspomnianych wad i świadczą o niepełnej drożności górnych dróg oddechowych. Niepodjęcie właściwego leczenia może, prowadzić do niedotlenienia oraz poważnych zaburzeń kardiologicznych.

 KICHANIE WSTECZNE (ang. reverse sneezing) może przerazić początkującego właściciela mopsa. Pies stoi sztywno, wyciąga szyję, wciągając powietrze i wydając przy tym dźwięk, jakby się dusił. „Atak” trwa od kilku sekund do kilku minut, najczęściej samoistnie przechodzi, ale jeśli pojawia się często, należy poinformować o tym lekarza prowadzącego.

 MOPSIE ZAPALENIE MÓZGU (ang.pug dog encephalitis)  choroba uwarunkowana genetycznie, trudna do zdiagnozowania i praktycznie nieuleczalna, chociaż próby są podejmowane również przez polskich neurologów. Nie zdarza się często, ale trzy przypadki, o których mi wiadomo -w ciągu ostatnich  2 lat wśród  warszawskich tylko mopsów – to i tak dużo.

Chorobie zapobiec może tylko hodowca, który powinien przed skojarzeniem pary wykonać u obojga rodziców test genetyczny w kierunku PDE. Przed zakupem szczenięcia warto zapytać hodowcę, czy przeprowadził taki test.

Autor: Agnieszka Gościmska-Żuk – właścicielka czwórki mopsów, w ciągu pięciu lat była Domem Tymczasowym dla ponad 40 mopsiaków w potrzebie.